Kirjoitukset avainsanalla ‘Helsingin Yliopistollinen Eläinsairaala’

Kissakolonna lääkärikäynneillä

23.01.2009 21:53

Käytiin eilen Kukan, Veeran, Pepin ja Roopen kanssa Arkissa rokotuksilla. No, Roope oli mukana vain näyttämässä hammastilannettaan, mutta muille kissoille rokotukset kuntoon. Kukka raukka sai taas mielettömän paniikkireaktion ja suoritti autoon varsinaisen suolityhjennyksen. Kotona kisumisua odottikin sitten suora tie pesuun, mistä neiti ei pitänyt tipan vertaa. Muut eivät olleet reissusta muutamaa kommenttia lukuunottamatta moksiskaan.

Tänään sitten oli Sissin vuoro käydä Yliopistollisessa Eläinsairaalassa kontrollikäynnillä. Lääkäriopiskelia ei taaskaan tahtonut löytää Sissiltä tassusta verisuonta, joten Sissi alkoi hermostua tunarointiin oikein kunnolla. Lopulta verinäyte otettiin kaulasta. Verikokeesta tarkemmin kunhan tulokset tullaan. Samalla Sissi kävi sydänfilmissä, missä huomattiin Sissillä esiintyvän ylimääräisiä lyöntejä. No, kyllähän Sissin sydänvaiva on ollut tiedossa jo jonkin aikaa. Ulospäin Sissi vaikuttaa olevan erinomaisessa kunnossa, mitä nyt on varsin rauhalliseksi herraksi muuttunut… Mutta kyllähän sitä rauhallinen saa jo liki 15 vuoden iässä olla.

Sissi sydänultrassa

17.09.2008 11:46

Sissi

Sissi kävi nyt uudestaan Yliopistollisessa Eläinsairaalassa edellisellä käynnillä havaitun korkean verenpaineen kontrollissa. Samassa yhteydessä suoritettiin myös sydämmen ultraäännitutkimus ja käytiin läpi Sissin röntgenkuvien löydökset.

Valitettavasti uutiset eivät olleet kovin hyviä.

Sissin sydämmen vasemmassa eteisessä on jotani häikkää, ja sydänläppä vuotaa. Tästä kerääntyy nestettä keuhkoihin, joiden kapasiteetti on pudonnut miltei puoleen puolentoista vuoden takaisen leikkauksen yhteydessä otettuihin röntgenkuviin verrattuna. Sissi saikin lääkemääräyksen nesteenpoistoon sekä asperinia veritulppariskiä pienentämään. Riski veritulppaan ja sen myötä halvaukseen on varsin suuri. Lisäksi Sissillä on mahdollisesti kasvain rinnan alueella, joka omalta osaltaan painaa keuhkoja.

Ainoa positiivinen asia on, että Sissin verenpaine oli palannut normaaliksi, mutta sydänvian vuoksi lääkitystä jatketaan edelleen.

On toki selvää, että tämä kaikki tarkoittaa käytännössä Sissin jäljellä olevan ajan olevan vähissä. Todennäköisesti puhumme ennemmin viikoista kuin kuukausista, vaikkakin Sissi on monta kertaa osoittanut olevansa varsinainen sitkeä Sissi. Tuskia Sissillä ei eläinlääkärin tulkinnan mukaan pitäisi olla.

Lisäys 19.09.2008 @ 18:30: Saatiin tulokset YES:sta, ja Sissin T4-arvo oli 15, eli on tullut rajojen sisään ( viitearvot 12-58 ). Lääkemäärä tiputetaan neljään tablettiin päivässä, ja soitellaan parin viikon päästä uudelleen ja konsultoidaan tilanteen kehittymisestä.

Toistaiseksi siis näyttää olosuhteisiin nähden hyvältä.

Sissi kontrollikäynnillä Yliopistollisessa Eläinsairaalassa

26.08.2008 22:53

Sissi

Sissi käväisi kontrollikäynnillä Yliopistollisessa Eläinsairaalassa. Ukko käyttäytyi hyvin esimerkillisesti, kuten aina, ja hämmästytti käytöksellään niin hoitajat kuin lääkäritkin. Kilpirauhashormonin lisäksi Sissiltä mitattiin verenpaine, jonka havaittiin olevan sen verran koholla, että Sissille määrättiin verenpainelääkitys. Samalla sovittiin, että Sissi kävisi sydänultrassa ja verenpaine mitattaisiin uudelleen tuon käynnin yhteydessä verenpainelääkityksen vaikutuksen varmistamiseksi.

Sissin sydänultra on nyt varattu tiistaille 16.9.2008.

Terveystietoa Sissistä ja Roopesta

14.04.2007 10:55

Sissin tulokset tikkien poiston yhteydessä otetuista verikokeista tulivat, eivätkä uutiset olleet aivan parhaita mahdollisia. Sissillä on edelleen kilpirauhasen liikatoimintaa, mikä voi oikeastaan tarkoittaa kahta asiaa. Joko Sissillä on niin paljon kilpirauhaskudosta jäljellä (esimerkiksi rintaonteloissa), että ne puskevat hormoonia vieläkin liikaa, tai sitten arvot eivät vielä ole ehtineet laskea leikkauksen jälkeen.

Asian varmistamiseksi käymme kontrollissa jo ensi viikolla Arkissa ja kuukauden kuluttua Eläinsairaalassa.

Hyviä uutisia sen sijaan olivat tiedot siitä, ettei Sissillä ole vieläkään tullut kalsiumin vajausta, eikä merkkejä tulehduksista tai muista ylimääräisistä oireista ole. Sissi on piristynyt entisestään ja haluaa päivittäin ulkoilemaan eristyksistä.

Roope sen sijaan on jo hyvällä malliilla paranemisen suhteen. Ukko on saanut tehtyä tarpeensa normaalisti ja merkkejä sairaudesta ei juuri enää ole. Ukko haluaisi kovin jo pois eristyksistä, jossa olemme häntä pitäneet (viimepäivinä tosin vain yöt).